S?

Fuar Stand’ ı yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

C.

Fuar yılda bir kez gerçekleşen ve çoğu durumda tam bir alternatifi de olmayan bir organizasyondur. Dolayısıyla hata kaldırmayan bir süreçtir. Standınızda çıkan bir sorun fuara yaptığınız bütün yatırımın zayii ile sonuçlanabileceği gibi firmanızın önündeki yıl için yaptığınız planların da sekteye uğramasına neden olabilir. Bu nedenledir ki bir fuar standı yaptırırken herşeyin tam vaktinde ve tam istediğiniz gibi olması son derece önemlidir. Bunun teminatı fuar standınızı yapacak olan firmanın profesyonelliği, sizinle iletişimi, tecrübesi, referansları, tasarım ve üretim taşeronları yaptırmayarak bizzat kendi bünyesinde gerçekleştirmesidir. Dolayısıyla işin ciddiyetinin farkında olan, sizin için yaptığı standın aynı zamanda kendi reklamı da olduğunun bilincinde, ciddi ve güven veren firmalarla çalışmanız fuarda istediğiniz verimi alabilmeniz için bir önkoşuldur.

S?

Fuar Stand’ ını kiralamak mı yada satın almak mı daha avantajlıdır?

C.

Fuar standı yaptırmaya karar verdiğinizde bir seçimle karşı karşıya kalırsınız. İstediğiniz standı kiralamak mı, yoksa satın mı almalısınız? Her iki seçeneğin de kendine göre avantajları vardır. Kiralamanın avantajları çoktur. Öncelikle fuar öncesi harcamalarınızı düşük düzeyde tutmanıza yardımcı olur. Kurulum, söküm, depolama, nakliye gibi işlere vakit ayırmanız gerekmez. Yıllar içinde fuar alanında aldığınız bölümün ölçüleri ve geometrisi değiştiğinde sorun yaşamazsınız. Hem tasarım hem de malzeme açısından her sene yepyeni bir standla fuara katılırsınız. Buna karşın ilk etapta biraz daha yüksek bir maliyet standı almanız da mümkün olabilir. Bu da yıllar içinde daha ekonomik bir çözüm olabilir. Ancak bu noktada bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Standı satın aldığınız ilk kurulumdan sonra, gerek söküm, gerek nakliye ve depolama, gerekse eskiyen ve yıpranan parçaların değişimi gibi maliyetler zaman içinde bu seçimi ekonomik olmaktan çıkarabilir. Ayrıca bu işlere harcayacağınız zaman ve emek firmanızın asıl işine yoğunlaşmaktan sizi alıkoyabilir. Üstelik yeni tasarımlara da kapınızı kapatmış olursunuz.

S?

Fuar Stand’ ı nasıl üretilmektedir?

C.

Modüler Fuar Standları, standı kuran firmalar tarafından belirli ölçülerde önceden üretilmiş ve depolanmış standlardır. Bu tür standlarda kullanılan parçalar bir lego gibi birleştirilerek stand haline dönüştürülür. Modüler standlar fuar bitiminde tekrar sökülürek depolanır ve başka fuarlara başka firmaların standı olarak tekrar kurulur.
Ahşap standlar ise tek bir kullanımlıktır. Tamamen size özel olarak üretilir ve fuar bitiminde tekrar kullanılamaz. Sadece stand içindeki elektrik aksamı, masa, sandalye gibi tekrar kullanılabilecek malzemeler standtan alınarak bir başka stand uygulamasında tekrar kullanılır.

S?

Fuar Stand’ ının üretimi ve kurulumu ne kadar vakit alır?

C.

Standın türüne, büyüklüğüne, içerdiği dekor unsurlarına, sergilenecek ürünlerin niteliğine göre değişmekle birlikte genel kural olarak özel dekor standların üretim ve kurulumunun modüler sistem standlara göre çok daha fazla zaman aldığı söylenebilir.
Fuar açılmadan önce standların kurulumu için son derece kısıtlı bir süre verildiğ göz önünde bulundurularak standın vaktinde tamamlanıp müşteriye teslim edilebilir hale getirilmes için ciddi bir ön çalışma ve koordinasyon gerektiğ aşikârdır.

S?

Fuar Stand’ ının zemin tercihini nasıl yapmalıyım?

C.

Fuar Standlarında ana olarak 3 tür zemin kullanılır. Bunlar; Podyum-Karolaj, Parke, Halı ve diğer özel sistem zeminler.
Podyum-Karolaj: 18 mm suntalamların 1metre x 1metre ebatlarında kesilerek özel hazırlanmış Alüminyum karkasların üzer ne oturtulması ile oluşturulan zemin sistemidir. Fuarlarda kullanılabilecek en şık zemin sistemidir. Yerden 8 cm yükseltilmiş olup, zemin altından her türlü Elektrik, Su vb kablo ve hortum geçişler ne müsaittir. Stand kurulduktan sonra dahi üzerinde ağırlık olmamak koşuluyla bu zemin sistem kaldırılarak ek kablolama yapılabilir. Zemin renkler olarak sadece suntalam kartelasındaki kodlardan seçim yapılabilir.
Parke: Fuar Standlarında en çok tercih edilen zemin sistem parkedir. Stand zemininize parke döşenirken parke altına köpük veya ham sunta ile destek yapılmasını standınızı uygulayacak firmadan özellikle isteyiniz. Parkenin direk zemine döşenmesi durumunda zemindek kot farkından dolayı stand zemininizde oynayan kısımlar olabilecektir.
Halı: Ürünlerinizi çok ağırsa ve zeminde sergilenecekse stand zemininizde halı tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

S?

Fuar Stand’ ın da kullanılacak olan görseller nasıl olmalıdır?

C.

Fuara katılmaktaki amaç firmanızın ve ürünleriniz tanıtımı olduğu için bunları ziyaretçilere anlatabilmek amacıyla ihtiyaç duyacağınız her türlü görsel malzeme fuar standlarında kendi ne bir yer bulabilmektedir. Ancak bunların vurucu ve dikkat çekici bir biçimde yerleştirilmesi tecrübe ve yaratıcılık gerektiren bir şlemdir.
Fuar alanındaki genel yerleşim, ürünlerinizin ve firmanızın özellikler , standın tasarımı aşamasında yaptığınız tercihler vb. bu bağlamda belirleyici olmakta ve kendinizi tanıtmanıza, standınıza ziyaretçileri çekebilmenize yardımcı olacak her türlü görsel malzeme, poster, afiş, vinil baskı, film ya da sunum gibi araçlardan optimum şekilde yararlanabilmeniz için stand tasarımcınızla detaylı bir ön değerlendirme yapmanız ve karşılıklı fikir paylaşımı çok büyük önem arz etmektedir.

S?

Fuar Stand’ ının temizliği nasıl yapılmaktadır?

C.

Fuar Standınız uygulamayı yapan firma tarafından temizlenerek size teslim edilir. Ancak fuar süresince standınızın temizliği size ait olacaktır. Uygulamayı yapan firmalar stand temizliğin fuarın açılacağı gün sabah çok erken saatlerde yapmayı tercih ederler. Bunun sebebi fuar sabahına kadar devam eden işler dolayısıyla standınız önceden temizlense bile tekrar kirlenecek olmasıdır.
Fuar süresince standınızın temizliği ile ilgili fuar alanında profesyonel bir hizmet alma şansınız her zaman vardır. Bu konuda stand firmanızın size yardımcı olmasını isteyebilir ve stand firmanızın önerisiyle ücret karşılığı bir temizlik firması le anlaşabilirsiniz.